ذخیره انرژی با انواع روکش های استخر

شرکت انرژی سبز برگ زرین، اولین مدعی اجرای پروژه های گرمایش استخر به وسیله آبگرمکن های خورشیدی، با به کار بردن روش های بسیار ساده و با کمترین تغییرات، آبگرم استخر شما را تامین می کند.

آب استخر خود را رایگان گرم نمایید

گرمایش خورشیدی برای استخر های رو باز و سرپوشیده چندین دهه است که مورد استفاده قرار گرفته و در دنیا، فناوری اثبات شده ای می باشد و مزایای زیادی نسبت به دیگر سیستم های گرمایشی دارد. از بین تمام گرمکن های آب استخر، گرمکن های خورشیدی به دلیلی نیاز به زمان طولانی تر برای گرم کردن آب استخر، معمولا در کاربرد های دائمی مناسب تر هستند. در گرمایش استخر معمولا میزان دمای مورد نیاز پایین می باشد، یعنی طراحی اکثر گرمکن های استخر به گونه ای است که دمای آب خروجی از آنها به اندازه ۵ تا ۱۰ درجه بالاتر از دمای ورودی آن خواهد بود و این آب خروجی بین ۲۵ تا ۲۸ درجه امکان استفاده از آبگرمکن های خورشیدی را می دهد.
به طور کلی سیستم کار استخر های خورشیدی به اینگونه است که گرمکن های خورشیدی با استفاده از پنل های خورشیدی، گرما را از خورشید به استخر منتقل میکنند. پنل ها در زیر نور خورشید گرما را جمع آوری نموده و هنگامی که پمپ استخر آب را سیرکوله می گند، از پنل های خورشیدی نیز عبور می کنند. آب با عبور از روی پنل ها گرم می شود.
با به کارگیری سیستم های گرمایشی خورشیدی می توان با کمترین استفاده از سوخت های فسیلی و منابع انرژی الکتریکی، ظرفیت مورد نیاز برای گرمایش آب استخر را تامین کرد.
مزایای گرمکن های خورشیدی:
عملکرد ارزان : هزینه ماهیانه ندارد
پربازده : تنها با یک پمپ استخر کار میکند
طول عمر بالا : ۱۰ تا ۱۵ سال
سازگار با محیط زیست : استفاده از منابع تجدید پذیر و عدم تاثیر روی آلودگی هوا

نحوه قرار گرفتن روی سقف یا شیروانی:

هـمانطور که در بـخش های گذشته بیان شد، پایه های این آبگرمکن از قطعات مـختلفی تشکیل شده اند. یکی از دلایل این امر، تسهیل در نصب آبگرمکن بر روی بام های متفاوت است. در صورتی که بام مورد نظر به صورت افقی و ساده بـاشـد، بـایـد قـطـعـات پـایـه را به طـور کامل نصب کـنیم، نـمـونـه ای از این نـوع پایه را می توان در شکل ۱ مشاهده کرد. در شرایـطی که ساختـمان ، دارای سقـف شـیروانی مانـنـد و غـیر مسـطح باشد نـیز مـی تـوان بـا تـوجه به شرایـط شـیروانی از دو روش استفاده کرد. ابتدا اگر شیب شیروانی در راستای شـمالی- جنوبی باشد، می توان با حذف پایه های عقبی زاویه مناسب را برای  آبگرمکن تهیه نمود. اما در شرایطی که شیب شیروانی در راستای شرق – غربی باشد، ناچار بـایـد یک سکـوی مـسـطـح فـلـزی بر روی شیروانی آماده نموده، سپس آبگرمکن را بر روی آن نصب نـماییم.

کاربرد های آبگرمکن خورشیدی:

۱-آب مصرفی و بهداشتی:

اولین و مهمترین مورد مصرف آبگرم در تـمام منازل، آب مصرفی و بهداشتی به منظور استحمام و شستوشو می باشد که با توجه به تعداد نفرات اعضای خانواده، حجم آبگرمکن مورد نیاز برای خانواده تعیین می شود. راهنمای انتخاب حجم آبگرمکن به ازای تعداد افراد خانواده در جدول صفحه ۱۵ آمده است.

۲-سیستم گرمایش منازل ( سیستم شوفاژ و گرمایش از کف):

از آنـجایی که در زمستان با هـر بار روشن شدن مشعـل رادیاتور بـرای گرم کـردن مـنزل توسط سیستم شوفاژ یا سیستم گرمایش از کف، مقدار زیادی گاز مصرف می شود و هـمچنین در سال های اخــیر به دلیل اجـرای طرح  هـدفـمند کــردن یـارانه ها، هـزینه گاز بسیار زیاد شده است، استفاده از آبگرمکن خورشیدی برای جایگزینی مصرف گاز بسیار معقول و به صرفه است. هـمانطــور که قبلاً بیان شد، با طراحی مناسب بـر اساس مساحت مـنزل و انــتـخاب صـحـیـح و نوع آبـگرمکن می توان انرژی مورد  نیاز برای  گرم کردن خانه را از طـریق خورشید و به طور رایگان تامیـن کرد و یا حداقـل می توان با پـیـش گرمایش آب داخل سیستم، مقدار مصرف گاز را تا مقدار زیادی کاهش داد.

۳-استخر و جکوزی:

یکی دیگر از استفاده های آبگرمکن خورشیدی، تهیه آبگرم مورد نیاز در استخر ها و جکوزی ها است. با توجه به راندمان بالای این سیستم، در زمستان غالباً دمای آب به ۶۰ الی ۷۰ درجه سانتیگراد و در تابستان به دمای جوش می رسد، به هـمین دلیل استفاده از این سیستم برای گرمایش جکوزی واستخر نیز مفید است.

علاوه بر این بسیاری از استخرهای پرورش ماهی، دامـداری ها و هـر نوع مصرف صنعتی که به آبگرم نیاز داشته باشد می تواند از موارد مصرف این آبگرمکن باشد.

نحوه لوله کشی و اتصال به آبگرمکن گازی:

آبگرمکن های خورشیدی GREEN را می توان به راحتی به  شبکه آبگرم منازل و مـجموعه ها متصل کرد و می توان به صورت دستی یا خود کار آنها را با سیستم آبگرمکن دیواری ، پکیــج یا شوفاژ منازل سری نـمود تا در مواقعی که مصرف بیش از حد متعارف باشد یا در صورتی که هوا چنـد روز  متوالی  ابری باشد ، آبگرم مورد نیاز توسط هر دو دستگاه تا مین شود.لازم به ذکــر است که در آبگرمکــن ها خــورشـیدی GREEN جایی تعبیه شـده است کـه مـی تـوان یک گــرم کــنـنده (Heater) بـرقــی یا گـازی بـر روی خـود آبـگـرمکن نصب نـمود تا در مکـان هایی که سیستم معمولی تهیه آبگرم ندارند از آن استفاده کرد. پس بنابراین :

 شما هیچ گاه بدون آبگرم نـخواهید ماند.

 

توضیح:  هرگاه درجه آب مـخزن آبگرمکن خورشـیدی ، از حـد دلـخواه مصرف کــننده پایین تر بیاید ، ترمـوستـات فــرمان بــاز شـدن جــریان آبِ آبــگرمکنِ گـازی را به شیرِ Normaly Close  که قبـل از دستــگاه فـوق نصـب شـده ، مـی دهــد. در نتیجه آبگرمکن گازی فعال شده  و آبگرمکن خـورشیدی به طور خودکار از مدار خارج خواهد شد. پـس از گرم شـدن مـجدد سیستم خـورشیدی، شیـر فوق بسته شده و آبگـرم از مـخزن بالا در لوله ها جریان می یابد. در آبگرمکن های مـخزنی و پکیـج های دیواری و شوفاژ ها ، نـیـازی به نصـب تـرمـوسـتات و  شیر Normaly  Close  نیست. نظر به اینکه در بیـشتـر مـنـاطـق ایـران، آب دارای املا‌‌‌ح  می باشد ، توصــیه می شود ،  برای عمر و راندمان بیـشتر دستگاه ، حتماً از “ فیلتر سختی گیر” آب استفـاده شود.

قابل استفاده در مکان های پر مصرف

یکی دیگر از مـحصولات شرکت آبگرمکن خورشیدی GREEN مـجموعه بیمارستانی آبگرمکن های خورشـیدی است که در آن  با توجه به حجم زیاد مصرفی آّبگرم، به جای سری کردن مـخازن تنها لوله های جاذب نور خورشید به صورت یک شبکه گسترده طراحی شده و تـمام آب داغ  به داخل یک مـخزن بزرگ با ظرفیت ۴۰۰۰  لیتر وارد می شود. سپس آب داغ مورد نیاز از داخل مـخزن به داخل بیمارستان یا مـجتمع تزریق می شود.

 

از طرف دیگر در مـکان هـایی که پـر جـمـعیت تر از یک خــانواده اسـت و یا میــزان مصــرف بیـش از حـد پـاسـخـگویـی بـزرگتریــن دسـتـگاه اسـت ، می توان چندین آبگرمکن را با هم به صورت سری متصل کرده و سیستم آبرسانی را تقویت نـمود. هـمانطور که در شکل زیر مشاهده می شـود ، آب سـرد وارد شده به دستگاه های مـتعـدد ، پس از داغ شـدن ، توسـط یک لـولـه جـمع آوری مـی شود و به قسمت های مصرف کننده می رسد و یا در سیستم های گرمایشی به گردش در می آید.